Strachy, zmory i upiory

Premiera: 3 stycznia 2019

O projekcie


STRACHY, ZMORY I UPIORY to autorski projekt z piosenkami dla dzieci i młodzieży, w którym bierze udział ponad 500 dzieci z całej Polski.
To jedyny w swoim rodzaju poradnik dla początkujących i dla tych bardziej zaawansowanych
na temat najważniejszej lekcji w życiu, czyli na temat tego… jak sobie radzić z potworami!

Projekt stworzony przez małych i dużych to 18 piosenek o tym: jak kochamy, dlaczego tak strasznie się złościmy, czego się boimy, o co pytamy i dokąd zmierzamy dzień po dniu. Przepełniona duchem pozytywnego myślenia i humoru opowiada o naszej wierze, o miłości do czekolady, o UFO i o ocenach w szkolnym dzienniku. Wszystko po to, by przestać się bać, bo życie to nie tylko lekcja, ale też wielka przygoda i nieprawdopodobne wyzwanie.

Dzieci i dorośli, czas wystraszyć wszystkie strachy, zmory i upiory! Do dzieła!

Dla kogo?

Dzieci i młodzież
Od małego boimy się ciemności, burzy, złych ocen w szkole, a w późniejszym wieku odrzucenia, samotności… Płyta w sposób nienachalny, zabawny i wesoły opowiada o tych wszystkich lękach. Opowiada także o dziecięcych marzeniach i wszystkim co dla dzieci i młodzieży jest ważne.

Dorośli
Również świat dorosłych nie jest wolny od codziennych problemów i smutków, z którymi trzeba się zmierzyć. Warto czasem wejść w świat dziecka aby przypomnieć sobie jak to kiedyś z nami było, poczuć głęboko ukryte lęki, odpowiedzieć na trudne pytania, a także poczuć zwykłą dziecięcą radość! Nie zapominajmy, że wciąż mamy o czym marzyć!

Nauczyciele
Projekt ma także charakter dydaktyczno-wychowawczy. Płyta będzie rozprowadzana w placówkach kulturalno-oświatowych i będzie mogła stanowić wspaniałą pomoc dydaktyczną dla nauczycieli i wychowawców oraz wszystkich tych, którzy lubią mądre i dobre piosenki.

W nagraniach wzięli udział uczestnicy takich programów jak The Voice Kids, Eurovision Junior, Hit Hit Hurra – Nela Zawadzka, Antek Scardina, Staś Kukulski, Gabriela Jeleń, Wiktoria Zwolińska, Daria Domitrz, Julia Biłek oraz Wiktoria Czwartosz, Zuzanna Dudek, Sara Egwu-James, Adrianna Kordowska, Adam Kordowski, Klaudia Łacka, Jagoda Różycka, Kacper Siekirka i Lila Wassermann.

Solistom towarzyszy 27-osobowy chór dziecięco-młodzieżowy stworzony specjalnie na potrzeby projektu.

Na każdej kolonii organizowanej przez BEMOL Music & Travel w wakacje 2018 oraz w szkołach podstawowych przeprowadzono konkurs plastyczny na okładkę płyty. We wrześniu 2018 osoby zaangażowane w projekt, wybrały jedną z prawie 100 prac przygotowanych przez dzieci. Wybrano pracę, która najlepiej opisuje treść i charakter całej płyty, zachowując przy tym formę symboliczną.

Autorką wybranej pracy jest Jagoda Szubert (13 lat).

Mateusz Hrynkiewicz

Autorem projektu jest Mateusz Hrynkiewicz – młody, pracowity i bardzo zdolny artysta, pedagog i producent muzyczny. Student V roku Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Śląskim na specjalizacji Rytmika w Edukacji Dziecka. Jednocześnie niezwykle skromny i miły człowiek. Kompozytor, aranżer oraz znakomity akompaniator. Mateusz jest również wychowawcą i animatorem czasu wolnego. Co roku spędza wakacje organizując aktywnie czas dzieciom. Prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. Jest autorem muzyki do wszystkich piosenek na płycie.

Andrzej Piśko

Autorem tekstów do większości piosenek jest Andrzej Piśko – mieszkaniec Warszawy, piszący zupełnie amatorsko wiersze i teksty piosenek od kilku lat. Przygoda z pisaniem rozpoczęła się za sprawą przedszkola, do którego uczęszczały jego dzieci. W tymże przedszkolu, na koniec każdego roku organizowany jest piknik rodzinny z wystawieniem spektaklu przygotowanego przez rodziców. Kilka lat temu okazało się, że do jednego z przygotowywanych spektakli (Pinokio) brakuje piosenek. Napisał więc teksty, które się spodobały i.. od tej pory pisze nie tylko piosenki i wiersze, ale i scenariusze.

Już dawno nie słyszałam tak profesjonalnie skomponowanej, zaaranżowanej i zaśpiewanej płyty z piosenkami dla dzieci i młodzieży. Na szczególną uwagę zasługują również wartościowe teksty, mówiące o miłości, przyjaźni, o pokonywaniu własnych lęków i słabości oraz o relacjach z Bogiem. Każda piosenka poprzedzona jest specjalną „Lekcją”, czyli słowną narracją wprowadzającą w tematykę danej piosenki, a ciekawie zaaranżowany akompaniament instrumentalny zapowiada klimat muzyczny danego utworu. Słucham tej płyty od prawie dwóch tygodni wraz z moimi dziećmi i muszę przyznać, że po trzech przesłuchaniach melodie i teksty refrenów bardzo szybko zapadły nam w pamięć. Czytaj więcej

Renata Węgrzyn
Nauczycielka przedmiotów teoretycznych w Szkole Muzycznej I stopnia
przy SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Projekt Strachy, zmory i upiory od początku wzbudził moje zainteresowanie. Byłam ciekawa co z niego wyniknie. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Płyta, która jest tego efektem jest świetna. Dawno nie było na rynku muzycznym takiej ciekawej propozycji dla dzieci. Teksty, muzyka, rysunki, narracja – to spójna, przemyślana całość. Teksty piosenek poruszają ważne dla nas wszystkich tematy jakimi są miłość, przyjaźń, wiara, smutek, nasze obawy i ograniczenia. A przy tym teksty są pełne ciepła i humoru. Czytaj więcej

Karina Długosz
Mama Uli, Pawła i Hani.

Płyta jest niezwykle pięknie wydana: urocze ilustracje, teksty piosenek i wprowadzenia do każdego utworu. Piosenki są bardzo ładne, melodie wpadające w ucho i mądre słowa na pewno spodobają się i dzieciom, i rodzicom, a nawet dziadkom. Dziękuję autorom tego projektu!

Teresa Zimna

Mateuszu! I cała ekipo strachów, zmor i upiorów ! Dawno nie słuchałam tak mądrych tekstów dla dużych i małych. Bardzo serdecznie gratuluję wspaniałego projektu pełnego profesjonalizmu, pasji i oddania :). Odkąd mam Was w swoim aucie poranki w drodze do pracy są bezbolesne :).

Kasia Mazur-Kina
Nauczyciel muzyki, pedagog specjalny.

Strachy zmory i upiory nie straszą – one uczą, bawią i wzruszają. Mądre teksty, ubrane w trafne nuty, zaśpiewane przez wspaniałe, zdolne dzieci i młodzież. Opowieści zawarte w tekstach trafią do młodszych i starszych. Płyta jest dla mnie bogatym źródłem inspiracji. Myślę, że może być przydatna w pracy pedagogicznej. Płyta jest dla mnie cenna także jako dla matki. Od kilku tygodni moja trzyletnia córeczka Zosia codziennie jej słucha, sama się o to dopomina. Zna testy piosenek i rozpoznaje je po pierwszych dźwiękach.
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Kochane Dzieci warto mieć tą płytę w swoich zbiorach i zaprzyjaźnić się z tymi Strachami.
Iwona Zięba
Rodzic, pedagog, miłośnik muzyki.

Bardzo podobała mi się płyta “Strachy zmory i upiory”. Muzyka wpadająca w ucho przez co bardzo przyjemna w słuchaniu. Teksty piosenek łatwe w odbiorze przez dzieci, wspaniały pomysł z tą książeczką, będzie łatwiej nauczyć się słów. Myślę, że byłaby to bardzo dobra pomoc naukowa dla szkół i przedszkoli wykorzystywana na zajęciach muzycznych. Gratuluję pomysłu i wspaniałej realizacji!

Beata Kapcia
pracownik Przedszkola Samorządowego Nr 95 w Krakowie

Otwierając album „STRAC­HY, ZMORY I UPIORY” autorstwa Pana Mateusza Hrynkiewicza byłem trochę przerażony i myślałem sobie, że straszne będą piosenki tu zamieszczone. Jakież wielkie było me zdziwienie, gdy w trakcie słuchania kolejnych utworów zamiast lęku, moją duszę wypełniała nadzieja, radość i chęć czynienia dobra. Autor albumu prowadzi nas przez życie dyskretnie wymawiając podpowiedzi, które dodają siły, pomagają pokonywać trudności i nastrajają optymizmem. Pokazuje nam świat nieprzemijających wartości, ważnych w każdym wieku. Czytaj więcej

Jacek Jarczyk
mgr pedagogiki specjalnej, informatyk, tyflopedagog
w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym
dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

“Strachy, zmory i upiory” to nie tylko bardzo dobra płyta z piosenkami dla dzieci, z muzyką wpadającą w ucho i tekstami niosącymi przesłanie, to przede wszystkim przemyślany projekt edukacyjny, który powinien znaleźć się w bibliotece każdej szkoły podstawowej. Osiemnaście utworów na osiemnaście lekcji, jednak nauka z nich płynąca pozostanie z dziećmi na całe życie. Szczerze polecam!

Agnieszka Cholewa
Nauczyciel języka polskiego

Ostatnia płyta Mateusza Hrynkiewicza ” Strachy zmory i upiory ” jest prezentem nie tylko dla dzieci i młodzieży. Z przyjemnością słucha się tej muzyki będąc dorosłym. Atutem jest nie tylko ciekawa muzyka ale i świetne teksty. Fajny pomysł to wprowadzenie narracji. Polecamy wszystkim serdecznie. Uważamy, że byłby to ciekawy pomysł na widowisko muzyczne.

Dorota i Marek Calikowie

Od momentu kiedy usłyszałam pierwszy utwór z płyty wiedziałam, że te piosenki zostaną ze mną na długo. Kiedy tylko dostałam swój egzemplarz, przesłuchałam całość za jednym razem i jestem wprost zachwycona! Mimo że płyta jest skierowana raczej do mniejszych dzieci, to jako “ta starsza” uważam, że każdy tu znajdzie coś dla siebie. Piękne historie o dorastaniu, miłości i wierze zdecydowanie chwytają za serce!

Karolina Kapusta

Serdecznie dziękuję za płytę, bardzo mi się podoba. Najbardziej “Bo ja kocham czekoladę” oczywiście 🙂 z moim rysunkiem i mojej koleżanki. Wieczorem przed snem włączam płytę i nuce piosenki razem z dziećmi. Pozdrawiam Pana Mateusza i wszystkich wykonawców.

Milena Brzyszczyk (9 lat)W celu zakupienia płyty zapraszamy do naszego sklepu internetowego dostępnego pod adresem:

 

Dostępne produkty:

  • Strachy, zmory i upiory – Płyta CD (29,90 zł)
  • Strachy, zmory i upiory – wersje instrumentalne / 18 piosenek (mp3) (19,90 zł)
  • Strachy, zmory i upiory – wybrany podkład (mp3) (5 zł)